Vesti

U Privrednoj komori Beograd 21. oktobra 2024. godine održana je Panel diskusija „Socijalna ekonomija – mogućnosti i perspektive“ koju je otvorio mr Željko Stevanović, koordinator PKS PK Beograd, Sektor usluga, upoznajući učesnike o aktivnostima koje je ova komora realizovala u prethodnom periodu sa ciljem povezivanja poslodavaca i njihovog upoznavanja sa mogućnostima i potrebi zapošljavanja lica iz osetljivih društvenih kategorija.

O socijalnim standardima i osnovnim zahtevima SEDEX SMETA, AMFORI BCSI,  RSCI i SA8000 govorila je Jelena Vidaković, vodeći predavač za CSR i ISO standarde, dok je socijalna preduzeća i njihov pozitivan uticaj na razvoj društva predstavila Milica Pavić, viši savetnik u Centru za programe podrške privredi, mikro i malim i srednjim privrednim društvima Privredne komore Srbije.

Preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kao resurs podrške u društvenoj zajednici prezentovala je Mirjana Pantelić, direktorka UIPS-a, Skrivene potencijale uštede u poslovanju iz saradnje sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom precizno je razmotrila Marija Ignjatović, direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom „Novitas Consult“ doo Šabac, dok je o konkretnim iskustvima iz saradnje sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, kao primerima dobre prakse, prisutnima približila Dragana Krasavčević, menadžerka nabavke u preduzeću Qvattro Company doo Beograd.

Predstavljene teme bile su inspirativne i za učesnice i učesnike koji su aktivno učestvovovali u diskusiji.

U organizaciji preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom DES doo Subotica, u okviru Festivala mentalnog zdravlja i u prostorijma Inspira Hub, održana je 17. oktobra 2024. godine panel diskusija na temu "Stvaramo li društvo jednakih mogućnosti za sve u obrazovanju i radu", koja je otvorila značajan broj pitanja iz oblasti unapređenja položaja osoba sa invaliditetom, usklađenosti obrazovnog sistema, prilagođavanja radnog mesta, održanja zaposlenja, kao i usklađivanja sistema obrazovanja i potreba privrede.

Na poziv voditeljice panela Tihane Mlađenović, kao panelistkinje učestvovale su Valentina Zomborac, sekretar MOGNS i sudski tumač za znakovni jezik, Snežana Maravić, predsednica Društva defektologa Vojvodine, Dragana Marić, HR Professional, Flender d.o.o. Subotica i Mirjana Pantelić direktorka UIPS-a i  iznele svoja iskustva, zapažanja, izazove i predloge za prevazilaženje nekih od ključnih problema sa kojima se osobe sa invaliditetom suočavaju u oblasti obrazovanja, očuvanja svojih radnih sposobnosti, zapošljavanja i održanja zaposlenja kako na otvorenom tržištu rada, tako i u preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom.

Sadržaju i kvalitetu diskusije aktivno su doprineli i učesnici svojim iskustvima, predstavljenim postignućima i razmišljanjima.

RPK Kikinda organizovala je 16. oktobra 2024. godine u svojim prostorijama i na inicijativu UIPS-a, radionicu "Zapošljavanje osoba sa invaliditetom" na kojoj su predstavnice velikih kompanija Severnobanatskog okruga, preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Lira" doo Kikinda, Nacionalne službe za zapošljavanja Filijale Kikiknda i UIPS-a razmenile iskustva u primeni Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom nakon 15 godina od njegovog donošenja.

Mirjana Pantelić, direktorka UIPS-a, je govorila o važnosti uključivanja osoba sa invaliditetom u svet rada, kako na otvorenom tržištu, tako i u preduzećima koja pružaju uslove za njihovo radno osposobljavanje, zapošljavanje i održanje zaposlenja, kao i standardima koje ovi specifični privredni subjekti moraju zadovoljiti kako bi dobili i zadržali dozvolu za rad, zbog čega ima je neophodna podrška šire društvene zajednice kako bi se mogla kontinuirano razvijati i dugoročno obavljati svoju delatnost.

Marija Ignjatović, direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Novitas Consult" doo Šabac je iznela svoja isksutva u procesu registracije preduzeća i posebno zainteresovala učesnice na skriivene potencijale i prednosti koje poslodavcima pruža saradnja sa ovim tipom preduzeca. 

Podsticajna i topla atmosfera, učesnice pune razumevanja i entuzijazma, gostoljubivi domacini i dobra volja da se razvija međusobna saradnja bili su odličan ambijent da se predstavi rad preduzeca za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, njihova tradicija i gde se ona nalaze danas kao jedan od nosilaca mera i aktivnosti profesionalne rehabilitacije i zapošljavanja osoba sa invaliditetom, uz prezentaciju Kataloga delatnosti članova UIPS-a.

https://kikinda.pks.rs/vesti/radionica-u-kikindi-zaposljavanje-osoba-sa-invaliditetom-10614

https://gradski.online/u-kikindskoj-rpk-radionica-o-zaposljavanju-osoba-sa-invaliditetom/

Od danas je na našem sajtu dostupan Katalog delatnosti preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, osnivača i članova UIPS-a, koji vas informiše o proizvodima i uslugama koje nude, ali i motivima koji ih pokreću, usmeravaju i vode u stvaranju uslova za punu integraciju osoba sa invaliditetom, uz održiv rast na tržištu.

Katalog je dostupan na: www.uips.rs/images/docs/UIPS_Katalog_2024.pdf 

Kako bismo olakšali svakodnevni život Jelene Adamović, studentkinje četvrte godine Fakulteta Tehničkih nauka u Novom Sadu, koja se suočava sa izazovima koje donosi cerebralna paraliza, na poziv Fondacije Balans (www.balancegroup/balans-fondacija) UIPS, IPA Metaloplastika, Stil, Siloin, Yumco Prizosi, Socijalna sinergija, Novitas Consult, Inval Stat, Verica Voštinić, Marija Ignjatović, Dragica Božinović i Mirjana Pantelić su se uključili u obezbeđivanje sredstava kojima će se omogućiti isplata stipendije u iznosu od 120.000 dinara, u mesečnim iznosima od 12.000 dinara.

Jelena Adamović je prva dobitnica stipendije Fondacije Balans, čiji su trud, potencijal i postignuće prepoznati na konkursu za dodelu studentskih stipendija za akademsku 2024/2025 godinu. Konkurs je bio otvoren za studentkinje i studente sa invaliditetom sa teritorija opština Bogatić i Šabac. 

Jelena je rođena 2002. godine u Šapcu i odrastala je u selu Dobrić. Šabačku gimnaziju je završila sa Vukovom diplomom, a na fakultetu se ističe sa prosekom 9,38 i učešćem na brojnim takimičenjima i projektima. Tokom svog školovanja imala je i ima podršku svoje porodice, a posebno majke koja boravi sa njom u Novom Sadu kako bi joj pružila potrebnu pomoć i podršku.

Želeći Jeleni da svojim radom i upornošću nastavi da ostvaruje uspehe u svom profesionalnom i ličnom životu, istovremeno se nadamo da će njen primer pokrenuti druge osobe sa invaliditetom ka obrazovanju, usavršavanju i stvaralaštvu. 

 

Sednica Upravnog odbora UIPS-a, još jedna u nizu kontinuiranog rada na analizi potreba članova - preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, održana je jednoglasnim usvajanjem zaljučka o potrebi održavanja sastanka predstavnika UIPS-a sa ministrom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja kako bi se u neposrednom razgovoru ukazalo na izazove sa kojima se preduzeća susreću u svakodnevnom radu i dogovorio dalji oblik i dinamika saradnje.

Zajedničko angažovanje na unapređenju rada preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom neophodno je kako bi se ovi privredni subjekti razvijali i stvarali osnovu za brojnije zapošljavanje osoba sa invaliditetom, uz održanje njihovog zaposlenja i kvalitetniji rad u oblasti radnog osposobljavanja i profesionalne rehabilitacije.

Na današnji dan, 15. juna 1966. godine tri udruženja (Republički savez gluvih, Republički savez invalida rada i Srpsko lekarsko društvo) i jedanaest organizacija za radno osposobljavanje i zapošljavanje invalidnih lica doneli su odluku o osnivanju Zajednice ustanova i organizacija za rehabilitaciju i zapošljavanje invalidnih lica koja će biti mesto zajedništva, rada i stvaranja uslova za punu integraciju osoba sa invaliditetom kako u radnu sredinu, tako i u sve sfere društvenog života.

58 godina posle tadašnja zajednica, a danas udruženje i dalje traje i radi na jačanju položaja i kapaciteta svojih osnivača i članova - preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom kao resurs podrške osobama sa invaliditetom za radno osposobljavanje, dokvalifikaciju, prekvalifikaciju, održavanje i unapredjivanje radnih i radno-socijalnih veština i sposobnosti, razvoja motivacije, pružanja tehničke pomoći, stručne podrške, praćenje i procenu rezultata profesionalne rehabilitacije i individualni savetodavni rad, a sve u cilju zapošljavanja i održanja zaposlenja kao ključnog oblika njihove pune socijalne integracije.

U preduzeću za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom LIRA doo Kikinda 14. juna 2024. godine održana je 16. redovna sednica skupštine Udruženja preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom Republike Srbije, na kojoj je članovima skupštine predstavljen Izveštaj o radu udruženja između dve sednice, Izveštaj o radu Upravnog odbora i Izveštaj o finansijskom poslovanju UIPS-a u 2023. godinu, koji su jednoglasno i usvojeni.

Drugi deo sednice bio je organizovan kao razgovor sa gostima: Biljanom Barošević, pomoćnikom ministra u Sektoru za zaštitu osoba sa invaliditetom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, Verom Pešut višim savetnikom u Grupi za podršku preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom istog ministarstva, Nikolom Lukačom, gradonačelnikom grada Kikinda, Mladenom Bogdanom, predsednikom Skupštine grada Kikinda i Sašom Tanackovim, članom Gradskog veća zaduženog za privredu i investicije.

Predstavnice ministarstva su u svom izlaganju dale predloge za unapređenje saradnje resornog ministarstva sa UIPS-om i preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom u cilju povećanja njihove vidljivosti, ukazale na aktivnosti u kojima bi preduzeća trebalo da su više angažovana i pozvale na dalju saradnju, posebno u očekivanju budućeg rada na unapređenju Zakona o profesionalnoj rehabilitaciji i zapošljavanju osoba sa invaliditetom.

Sa čelnicima grada Kikinda fokus razgovora je bio na značaju koji preduzeće LIRA doo Kikinda ima za svoju lokalnu zajednicu i na koji način i u kojoj meri lokalna samouprava može da unapredi rad i položaj ovog preduzeća, stvarajući podsticajno okruženje za njegov dalji razvoj.

Događaj koji smo organizovali bio je i prilika da se predstavnici preduzeća iz cele Republike Srbije bliže upoznaju sa proizvodnim programima i organizacijom rada LIRA doo Kikinda.

Više na: 

https://www.minrzs.gov.rs/sr/aktuelnosti/obavestenja/za-podrsku-preduzecima-za-profesionalnu-rehabilitaciju-i-zaposljavanje-osoba-sa-invaliditetom-705-miliona-dinara 

https://www.youtube.com/watch?v=oYCc1-CpvXI

http://www.kikinda.org.rs/index.php?language=cir&page=vesti&strana=1&godina=2024#7539

https://gradski.online/kikindska-lira-najvece-preduzece-u-domacem-vlasnistvu-koje-zaposljava-osobe-sa-invaliditetom/ 

https://www.politika.rs/sr/clanak/619050/Preduzecima-iz-budzeta-705-miliona-din-za-zaposljavanje-osoba-sa-invaliditetom 

https://www.danas.rs/vesti/ekonomija/ministarstvo-705-miliona-dinara-izdvojeno-za-preduzeca-za-zaposljavanje-osoba-sa-invaliditetom/ 

https://rtv.rs/sr_lat/ekonomija/aktuelno/preduzeca-koja-zaposljavaju-osobe-sa-invaliditetom-dobila-705-miliona-dinara_1547893.html 

https://kikindski.rs/pomocnica-ministra-za-rad-i-celnici-lokalne-samouprave-u-poseti-liri-za-stvaranje-jos-vise-prilika-za-osobe-sa-invaliditetom/

https://www.amiradio.rs/info-servis/kikindska-lira-primer-dobre-prakse-zaposljavanja-osoba-sa-invaliditetom/  

 

10. Forum socijalnih inovacija, koji je održan u Beogradu 31. maja 2024. godine u organizaciji SMART Kolektiva, doneo je uvid u trendove i najnovija dešavanja vezana za socijalnu ekonomiju, socijalne inovacije, impakt investicije, održivi razvoj, međusektorska partnerstva i eko sistem podrške razvoju socijalne ekonomije. 

Među ovogodišnjim panelistima, u okviru sesije Nacionalni i EU programi podrške socijalnim prduzećima govorio je član Upravnog odbora UIPS-a, direktor preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Socijalna sinergija" doo Šabac i "Avlija održivog razvoja" doo Bogatić i predsednik Sekcije za socijalno preduzetništvo Privredne komore Srbije Miroljub Nikolić, dok je u okviru sesije BUYSOCIAL - Značaj socijalnih nabavki i zašto je nemoguće prevesti "buy social" na srpski, a zadržati isto značenje govorila članica Upravnog odbora UIPS-a i direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Novitas Consult" doo Šabac Marija Ignjatović.

 

U okviru nedelje posvećene temi inkluzije u kompaniji Grundfos Srbije održana je 22. maja 2024. godine Panel diskusija "Različitost, ravnopravnost i inkluzija" na kojoj se govorilo na koji način možemo ujedinjenim snagama da podignemo vidljivost vrednosti koje donosi DE&I u Srbiji, koje su teme u fokusu u kompanijama, koji su izazovi u uvođenju praksi i procedura, te kakva je perspekiva i koji su naredni koraci koji se mogu preduzeti u ovoj oblasti.

Svoja iskustva i razmišljanja podelile su Miljana Lazović (Toyo Tires Serbia), Vanja Salai (Eaton), Bojana Bolović (Coca-Cola Hellenic), Tatjana Đoković (Grundfos Serbia), Tamara Živanović (Schneider Electric) i Mirjana Pantelić (UIPS).

U prijatnoj atmosferi i odličnoj organizaciji događaja panelom je moderirala Radojka Šolak, asistentkinja na Katedri za poslovnu psihologiju Fakulteta za pravne i poslovne studije dr Lazar Vrkatić, Novi Sad.

Na inicijativu UIPS-a u Regionalnoj privrednoj komori Moravičkog i Raškog upravnog okruga u Kraljevu je 23. maja 2024. godine održan sastanak "Socijalno preduzetništvo - šanse i izazovi" kojoj je prisustvovao značajan broj predstavnika javnog i privatnog sektora, kao i predstavnici preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom sa sedištem u Kraljevu.

Skup je otvorio direktor RPK Kraljevo gospodin Zvonko Tufegdžić, ukazujući na značaj socijalnih preduzeća koji rade na rešavanju pitanja zaposlenosti lica iz osetljivih društvenih kategorija, uz zahvalnost UIPS-u na inicijativi da se održi jedan ovakav skup i prisutnima na odvojenom vremenu i pokazanoj zainteresovanosti za temu panela.

Mirjana Pantelić, direktorka UIPS-a, koja je i moderirala događajem, prisutnima je govorila o ulozi i značaju preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom, zahtevnim procedurama za osnivanje i rad, podršci koju ova preduzeća dobijaju od države i neophodnosti učešća u većoj meri kompanija i celokupnog privrednog i javnog sektora kako bi ova i druga preduzeća koja deluju u oblasti socijalne ekonomije imala stabilan razvoj i mogla da u većoj meri odgovore socijalnim ciljevima zbog kojih se osnivaju.

Marija Ignajtović, direktorka preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom "Novitas Consult" doo Šabac je u svojoj prezentaciji predstavila značaj poslovne saradnje privrede i javnog sektora sa preduzećima za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom i ukazala na skrivene efekte ekonomske uštede koji proizilaze iz takvog odnosa i koji klijenti naših preduzeća treba da prepoznaju i da ih motivišu na intenzivniju saradnju.

Milica Pavić iz Centra za programe podrške privredi i mikro, malim i srednjim privrednim društvima Privredne komore Srbije upoznala je prisutne sa socijalnim preduzetništvom kao održivim modelom rešavanja određenih izazova u zajednici (ruralni razvoj, zaaštita životne sredine, ekonomska i radna itnegracija osoba iz osetljivih društvenih grupa) i predstavila neke od primera dobre prakse socijalnih preduzeća.

U dinamičnoj diskusiji i razmeni mišljenja skup je završen učešćem prisutnih u istraživanju koje sprovodi UIPS, popunjavanjem upitnika. Dobijeni odgovori treba da doprinesu sagledavanju stepena povezanosti u oblasti poslovne saradnje privrede, javnog sektora i preduzeća za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba sa invaliditetom i pripremu adekvatnih mera i aktivnosti koje će doprineti povezivanju i saradnji.

Više na: https://kraljevo.pks.rs/vesti/socijalno-preduzetnistvo-sansa-i-izazovi-10080

© 2011 UIPS :: Powered by IT Service